Siirry sisältöön. | Siirry navigointiin

Omat työkalut
Osiot
Sijainti: Pääsivu / Kunta ja hallinto / Toimielimet / Kunnanvaltuusto

Kunnanvaltuusto

Kunnanvaltuusto

Valtuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta. Valtuuston jäsenet ja varajäsenet (valtuutetut ja varavaltuutetut) valitaan kuntavaaleissa vaalivuotta seuraaviksi neljäksi kalenterivuodeksi. Tervolan kunnanvaltuustossa on 17 valtuutettua. Valtuusto valitsee keskuudestaan puheenjohtajan ja kaksi varapuheenjohtajaa kahdeksi vuodeksi kerrallaan.

 

Kokousaikataulu

Kunnanvaltuuston kokoukset pidetään pääsääntöisesti torstaisin.  Vuodessa kunnanvaltuustolla on kokouksia noin kuusi kappaletta. Kokouksesta laadittava pöytäkirja tarkastetaan kokousta seuraavana keskiviikkona ja pidetään nähtävillä yleisessä tietoverkossa samaisesta päivästä alkaen. Poikkeusjärjestelyistä tiedotetaan erikseen.

 

Kunnanvaltuuston pöytäkirjat

 

Kokouspäivämäärät vuonna 2017

* 26.01.2017 klo 18.00
* 23.03.2017 klo 17.00
* 18.05.2017 klo 17.00
* 15.06.2017 klo 17.00
* 21.09.2017 klo 17.00 Mattisen koululla
* 09.11.2017 klo 17.00
* 14.12.2017 klo 17.00

 

Kunnanvaltuusto 2017-2021

 

Nimi

Puolue

Osoite

Postinro ja -toimip.

Puhelin

Keränen Pertti, pj
pertti.keranen@pp8.inet.fi

VAS

Paakkolantie 1011

95330 TERVOLA

040 540 6819

Vaara Marja-Liisa, I vpj
marjaliisa.vaara31@gmail.com

KESK

Vuolukantie 10

95300 TERVOLA

040 579 6831

Ylimartimo Eero, II vpj

KESK

 

 

 

Hemminki Pertti
pertti.hemminki@gmail.com

VAS

Kaivostie 24 95300 TERVOLA

040 551 3623
040 718 1085 (työ)

Hepoaho Heikki
hepoaho@gmail.com

KESK

040 572 6440
Juopperi Pekka
KESK

 

Kontiokoski Kari
karikontiokoskiky@luukku.com

PS
Itäpuolentie 1996 B
95300 TERVOLA
0400 490 634
Korhonen Johanna
johanna.kor@hotmail.fi
VAS

Laine Juha
laineenpoika@gmail.com
KESK

044 291 7966
Laine Mari

KESK


044 566 0884
Manninen Saana
saana.manninen@tervola.fi

KESK

 

Oinas Anita
anita.oinas@gmail.com

VAS


040 771 3798

Puikko Raimo
raimo.puikko@tervola.fi

VAS
Lukiontie 1 A 1 95300 TERVOLA 040 543 0628
Salminen Hanna

VAS

044 289 4797
Tervaniemi Jukka

KESK
040 539 6581
Vaajoensuu Matti
matti.vaajoensuu@neuvos.com
KESK Vaarakoskentie 25
95340 LOUE
0400 161 619
Vuokila Hannu

KESK
0400 789 840
Varajäsenet
Ekorre Maija-Liisa
VAS




Kaasila Hanna-Leena
KESK



Saukko Ari
ari.saukko1@luukku.com
PS
Franttilantie 5
95355 KOIVU
040 702 7673

Antinkaapo Juha

PS

 




Maikkunen Jouko

VAS


Kokko Virva KESK
Palonperäntie 10 95300 TERVOLA 040 579 0295