Siirry sisältöön. | Siirry navigointiin

Omat työkalut
Osiot
Sijainti: Pääsivu / Kunta ja hallinto / Toimielimet / Kunnanvaltuusto

Kunnanvaltuusto

Kunnanvaltuusto

Valtuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta. Valtuuston jäsenet ja varajäsenet (valtuutetut ja varavaltuutetut) valitaan kunnallisvaaleissa vaalivuotta seuraaviksi neljäksi kalenterivuodeksi. Tervolan kunnanvaltuustossa on 21 valtuutettua. Valtuusto valitsee keskuudestaan puheenjohtajan ja kaksi varapuheenjohtajaa kalenterivuodeksi kerrallaan.

 

Kokousaikataulu

Kunnanvaltuuston kokoukset pidetään pääsääntöisesti torstaisin.  Vuodessa kunnanvaltuustolla on kokouksia noin kuusi kappaletta. Kokouksesta laadittava pöytäkirja tarkastetaan kokousta seuraavana keskiviikkona ja pidetään nähtävillä hallintojohtajan virkahuoneessa samaisena päivänä klo 12-15. Poikkeusjärjestelyistä tiedotetaan erikseen.

 

Kunnanvaltuuston pöytäkirjat

 

Kokouspäivämäärät vuonna 2017

* 26.01.2017 klo 18.00
* 23.03.2017 klo 17.00
* 18.05.2017 klo 17.00
* 15.06.2017 klo 17.00
* 14.09.2017 klo 17.00
* 09.11.2017 klo 17.00
* 14.12.2017 klo 17.00

 

Kunnanvaltuusto 2013-31.5.2017

 

Nimi

Puolue

Osoite

Postinro ja -toimip.

Puhelin

Alatalo Markku, pj
markku.alatalo1@gmail.com

KESK

Itäpuolentie 1129 c

95300 TERVOLA

040 315 7210

Keränen Pertti, I vpj
pertti.keranen@pp8.inet.fi

VAS

Paakkolantie 1011

95330 TERVOLA

040 540 6819

Haapakoski Heikki, II vpj
heikki.haapakoski@luukku.com

KESK

Ahontie 5 as 6

95300 TERVOLA

040 542 5851

Ekorre Maija-Liisa
maija.ekorre1950@gmail.com

VAS

040 725 2838

Heikkinen Arja
ah.heikkinen@luukku.com

KESK Konepajantie 48 95300 TERVOLA 040 743 1438
050 437 0000 (työ)
Hepoaho Heikki
hepoaho@gmail.com
KESK 040 572 6440
Juntikka Tuomo
tuomoj.juntikka@gmail.com
KOK Itäpuolentie 380 95300 TERVOLA 0400 179 607
Juntunen Anneli
AnneliJuntunen@wippies.fi
VAS Tsasounantie 16 95330 TERVOLA
Juopperi Pekka

KESK Mölöntie 22 95325 PAAKKOLA 0400 891 421
Kontiokoski Kari
karikontiokoskiky@luukku.com
PS Itäpuolentie 1996 b 95300 TERVOLA 0400 490 634
Laine Juha
laineenpoika@gmail.com

KESK

 

Lampela Juhani
juhani.lampela@mtk.fi

KESK Itäpuolentie 1865 95300 TERVOLA 0400 181 457

Manninen Saana
saana.manninen@tervola.fi

KESK 0400 363 691 (työ)
Oinas Anita
anita.oinas@gmail.com
VAS Annalantie 7 as 7 95300 TERVOLA 040 771 3798
Oinas Niina
niinaoinas@hotmail.com
SDP
Pesonen Hanna
hanpeson@ulapland.fi
KESK Kolhikontie 13 95300 TERVOLA 040 522 3258
Salminen Hanna VAS
Tepsa Jani SDP 044 558 9468
Vaajoensuu Matti
matti.vaajoensuu@neuvos.com
KESK Vaarakoskentie 25 95340 LOUE 0400 161 619
Vaara Marja-Liisa
marjaliisa.vaara31@gmail.com
KESK Vuolukantie 10 95300 TERVOLA 040 579 6831
Ylimartimo Eero KESK Välitie 23 95375 YLIPAAKKOLA
Varajäsenet
Antinkaapo Juha
juha.antinkaapo27@gmail.com
PS Vammantie 43 95355 KOIVU 0400 605 382
(016) 438 112
Skinnari Paula
paula.skinnari@hotmail.com
KESK Kolhikontie 11 as 5 95300 TERVOLA 041 507 2618
040 151 9707 (työ)
Oinas Riikka
RiikkaP@hotmail.com

VAS Oinaantie 13 as 1 95300 TERVOLA 040 704 5876

Köngäs Jukka Pekka
jukka.kongas@pp.inet.fi

KESK

Kurvilanperäntie 64

95340 LOUE
0400 645 984

Kyngäs Alpo

VAS