Länsipohjan sairaanhoitopiirin johtavat lääkärit: Länsi-Pohjassa epidemiauhka vakava – altistuneita lähes viisikymmentä

Viimeisten kahden viikon aikana Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin alueella on todettu muutamia uusia koronaviruksen aiheuttamia tautitapauksia. Kuitenkin jo muutama sairastunut on ehtinyt altistaa jopa viisikymmentä lähikontaktia.

Altistuneiden osalta vasta kahden viikon karanteeniseuranta paljastaa, kuinka moni sairastuu. Sairastumispotentiaali on merkittävä ja tämä huolestuttaa alueen johtavia lääkäreitä.

Johtavat lääkärit katsovat yhteisessä kannanotossaan, että kuukauden rauhallisen jakson jälkeen tilanne on muuttunut ratkaisevasti vakavammaksi. – Tartuntaketjujen selvittelyssä on ilmennyt, että useamman tapauksen taustalla on lyhyt ostosmatka Ruotsin puolelle.

’Emme ole samaa mieltä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ja Lapin sairaanhoitopiirin asiantuntijoiden, saati eräiden Lapin kuntien virkamiesten kanssa siitä, että Ruotsin rajamatkailun rajoittaminen olisi merkityksetön länsirajan ja Meri-Lapin epidemian torjunnassa’, johtavat lääkärit toteavat.

Sairastuneita ja taudin oireettomia kantajia on heti rajan takana – ostoksilla pistäytyminen on iso riski

Norrbottenissa on raportoitu tänään 28 uutta tartuntaa, viidessä päivässä yli 200 ja nyt siis yhteensä 1177 on sairastunut. Sairaaloissa on 22 koronapotilasta, joista kahdeksan tehohoidossa. Altistuneita on satoja ja osa heistä tulee sairastumaan ja voivat oireettominakin levittää tautia. Virus siis kukoistaa heti rajan takana.

Tämän takia käyntejä Ruotsin puolella on todellakin syytä välttää. Johtavat lääkärit suosittelevat painokkaasti, että kaikki pistäytymiset ja ostosreissut lopetetaan siksi, kunnes tilanne Ruotsissa rauhoittuu.

Heti testiin, jos ilmenee hengitystieinfektion oireita

Koronavirustartuntaan sopivia oireita potevien on jäätävä pois töistä, vältettävä sosiaalisia kontakteja ja hakeuduttava viipymättä virustestiin. Koronaviruksen aiheuttaman COVID-19-taudin oireita ovat kuume, yskä, kurkkukipu, hengenahdistus, lihaskivut, väsymys ja nuha sekä toisinaan myös pahoinvointi tai ripuli. Haju- ja makuaistin muutos on usein raportoitu oire.

Lisätietoja

  • Kari Askonen, johtava lääkäri, Ylitornion kunta, 041 4338 210, kari.askonen@ylitornio.fi
  • Heli Hyrkäs, johtava lääkäri, Tervolan kunta, 040 1519 704, heli.hyrkas@tervola.fi
  • Kari S. Lankinen, vastaava lääkäri, Kemin kaupunki, 016 259 680, kari.lankinen@kemi.fi
  • Jukka Ronkainen, vt. johtava lääkäri, Tornion kaupunki, 040 5243 185, jukka.ronkainen@tornio.fi
  • Pertti Sakaranaho, johtava lääkäri, Keminmaan kunta, 040 6376 720, pertti.sakaranaho@keminmaa.fi
  • Tuula Saukkonen, johtava lääkäri, Simo/Oulunkaaren ky, 050 5979 971, tuula.saukkonen@oulunkaari.com
  • Petra Portaankorva, vs. johtajaylilääkäri, Länsi-Pohjan sairaanhoitopiiri, 040 1685 211, petra.portaankorva@lpshp.fi
  • Paavo Uusimaa, lääketieteellinen johtaja, Mehiläinen Länsi-Pohja, 040 5758 538 paavo.uusimaa@mehilainen.fi