Lähes 50 vuotta kestäneen valtuustouransa päättänyt kunnallisneuvos Pertti Keränen povaa Tervolalle valoisaa tulevaisuutta: “Täällä asuu onnellinen kansa elämänvirran varrella” 

Valtuuston jättänyt kunnallisneuvos kiittelee Tervolan kuntapäättäjiä hyvästä yhteistyöstä vuosien varrella. Erityisen tyytyväinen hän on kunnan itsenäisyyden säilymiseen. 

Video: Pertti Keränen jätti terveisensä tuleville päättäjille valtuustokauden viimeisessä kokouksessa.

 

“Mieli on hieman haikea, toteaa kunnallisneuvos Pertti Keränen kysyttäessä tunnelmia”.

Keräsen lähes 50 vuotta kestänyt ura Tervolan kunnanvaltuustossa päättyi tänä keväänä, kun hän ei ollut enää ehdolla kevään kuntavaaleissa. Valtuustotyöskentelystä luopumista edelsi neljän vuoden huolellinen harkinta.

Keränen on toiminut nuoresta asti luottamushenkilönä ja ollut vuosien varrella keskeisillä paikoilla Tervolan kuntapolitiikassa, muun muassa valtuuston puheenjohtajana 18 vuotta. Ura alkoi kesken vaalikauden kevättalvella 1976 kulttuurilautakunnan jäsenenä. Siitä lähtien kuntavaalit ovat tuoneet hänelle suuren äänisaaliin ja mandaatin kuntalaisilta.

Kiinnostus politiikkaan syttyi jo nuorena

Kimmoke lähteä mukaan politiikkaan syttyi jo 1960-luvun lopulla.

“Olin ammattikoulussa oppilaskunnan puheenjohtajana ja koin, että luottamustoimien kautta voi vaikuttaa”, hän taustoittaa poliittisen uransa alkua.

Nykyisin kunnallisneuvoksen titteliä kantava Keränen ponnisti kuntapolitiikkaan ensin SKDL:n riveistä. Puolueen lopetettua toimintansa 1990-luvun alussa Keränen on edustanut puolueen seuraajaksi perustettua Vasemmistoliittoa.

Keränen luonnehtii itseään paljasjalkaiseksi ämpäripääksi. Puolueen arvojen lisäksi hän mainitsee itselleen tärkeiksi maaseudun sekä kunnan itsenäisyyden vaalimisen. Hän kertoo vastustaneensa Meri-Lapin alueelle aikanaan kaavailtua suurkuntaa.

“Meidän edustuksemme siinä kaupunginvaltuustossa olisi ollut todella pieni ja se olisi käytännössä tarkoittanut sitä, että muut olisivat päättäneet meidän asioistamme”.

Tervolassa on hänen mukaansa ollut hyvä yhteishenki ja reilu tapa tehdä politiikkaa valtuustosalissa ja lautakunnissa lehtien palstojen ja oikeussalien sijaan. Keränen mainitsee, että moni kuntaa tunteva käyttää Tervolaa esimerkkinä terveellisestä päätöksenteosta.

“Kun mennään tienristeykseen, jossa ei ole suuntaviivoja, niin suunta pitää valita joukkueena. Meillä väki kunnioittaa demokratiaa ja sitoutuu päätöksentekoon yhteistyössä viranhaltijoiden kanssa”.

Poliittisten vuosiensa onnistumisina Keränen mainitsee Tervolan itsenäisyyden ja kattavien lähipalveluiden säilyttämisen sekä kunnan hyvän taloudenhoidon.

“Meillä on edelleen oma terveyskeskus, hammashoito ja sosiaalipalvelut. Kuntalaiset ovat varmasti siihen tyytyväisiä”.

Muina tärkeinä asioina hän nostaa esiin Tervolan elinvoimaiset ja vahvat kylät sekä oman lukion. Keräsen lähtökohta politiikassa on ollut, että kuntalainen tuntee Tervolan kodikseen, missä voi vaikuttaa omaan arkeensa.

Eväitä tulevaisuuteen

Keränen tunnetaan paitsi kunnallisneuvoksena, myös elämänvirran miehenä. Virtaan liittyy myös hänen mietteensä siitä, mitä Tervolassa olisi näinä vuosina voitu tehdä paremmin.

“Emme ole pystyneet kehittämään riittävästi tuota meidän Kemijokeamme esimerkiksi kalastuskäytössä ja matkailussa. Sen hyödyntäminen on vielä kovasti kesken”.

Eväiksi tuleville kuntapäättäjille hän jättää yhteistyön tiivistämisen alueen yrittäjien kanssa, asukasmäärän kasvattamisen sekä viihtyisän ja elinvoimaisen Tervolan ja maaseutuelämän arvojen vaalimisen. Tervolan tulevaisuuden hän näkee valoisana.

“Tervola on tulevaisuudessa edelleen viihtyisä ja uskon, että täällä on asukkaita jonkin verran enemmän. Täällä asuu onnellinen kansa elämänvirran varrella”.

Jatkossa kunnallisneuvos aikoo seurata Tervolan kuntapolitiikkaa takavasemmalta. Luottamustoimista vapautuvaa aikaansa hän aikoo hyödyntää yhä enemmän luonnosta nauttimiseen.

“Kun menee oikein hiljaiseen paikkaan missä kuulee tuulen äänen ja luontoäiti ottaa pojan syyniinsä, niin siinä on hyvä olla”. Kuntalaisille hän jättää terveisensä: muistakaa pitää toisistanne oikein hyvää huolta”.

 

TEKSTI, KUVA JA VIDEO: JENNI MEHTONEN


Jaa sivu eteenpäin