"Opettaja lähti lauantaisin ennen koulun loppumista hiihtäen tansseihin" – tervolalaisten koulumuistoista julkaistaan poikkeuksellinen teos
Tervolan kunta ja Tervolan Museoseura juhlistavat merkkivuotta poikkeuksellisella historiateoksella. Tavanomaisen historiikin sijaan ääneen pääsevät entiset ja nykyiset oppilaat ja opettajat koululaitoksen 150 toimintavuoden ajalta.

”Opettaja saattoi lähteä ennen koulun loppumista lauantaisin suksilla hiihtäen kirkonkylälle tansseihin ja osa koululaisista jäi toisen opettajan valvontaan. Silloin saattoi tapahtua pientä epäjärjestystä.”
Oppilas, 1950-luku
”Kaikki saivat tarrakuvasarjan harjausoppaasta ja hammasharjan, joka oli useimmille elämänsä ensimmäinen. Minä vein saatua oppia kotiinkin, mutta vanhempia ei tämä tieto paljon kiinnostanut. Kumpikin pulautti huulien välissä tekohampaita ja kehuivat niiden olevan toimivat käytössä.”
Oppilas, 1960-luku
”Ensimmäisenä opettajavuotenani ei ollut vielä keittolarakennusta, vaan keittäjä keitti ruoan opettajan saunan muuripadassa. Kun ruoka oli kuljetettu luokkiin, sama pata pestiin ja siinä alettiin lämmittää tiskivettä.”
Opettaja, 1960-luku
Tervolan koululaitos täyttää kuluvana vuonna 150 vuotta. Vuonna 1875 perustettu Lapinniemen koulu oli Pohjois-Suomen ensimmäisiä maalaiskansakouluja. Oppivelvollisuuslain tultua voimaan vuonna 1922 Tervolan kouluverkosto laajeni ja käsitti enimmillään yli 20 koulua.
Miltä koulu näytti, miltä siellä kuulosti ja miltä se tuoksui? Mitä välitunneilla tehtiin? Mitkä olivat suosikki- tai inhokkiaineita? Miten kouluruokailu oli järjestetty? Millaisia muistoja kouluterveydenhoito jätti?
Koulumuistoista toimitettu teos Meän kylän koulut julkaistaan Tervolan pitäjäjuhlassa 6. heinäkuuta. Teoksen on toimittanut dosentti Eemeli Hakoköngäs. Historiateos kertoo, miten eri sukupolvet ovat kokeneet koulunkäynnin, mikä koulussa on muuttunut ja mikä säilynyt ennallaan. Tervolan koululaitoksen ohella kirja havainnollistaa yleisemmin Pohjois-Suomen koulutuksen muutosta.
Juhlassa kuullaan myös äänitervehdys koululaitoksen satavuotisjuhlasta 50 vuoden takaa sekä kouluneuvos Helena Alhosaaren juhlapuhe.
Tervolan pitäjäjuhla järjestetään Tervolan kotiseutumuseolla (Nelostie 366 A) sunnuntaina 6. heinäkuuta kello 13 alkaen.
Jaa sivu eteenpäin