Tervolan vuodeosasto suljetaan kesän jälkeen
Lapin hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti sulkea useita vuodeosastoja osana säästötoimia.
Lapin hyvinvointialueen Laphan aluevaltuusto teki maanantai-iltaisessa kokouksessaan useita säästöpäätöksiä. Osana säästöjä Lapha sulkee Tervolan vuodeosaston. Suunnitelman mukaan vuodeosaston toiminta lakkaa syyskuussa.
Aluevaltuusto päätti, että vuodeosastot suljetaan myös Ylitorniolla, Keminmaassa ja Posiolla. Laphan johto oli ehdottanut, että suljettavia vuodeosastoja olisi vielä enemmän, mutta toistaiseksi muiden vuodeosastojen toiminta jatkuu. Kemin ja Simon vuodeosastot suljettiin viime vuoden lopussa.
Aluevaltuusto palautti äänestyksen jälkeen Länsi-Pohjan sairaalan palveluita karsivan suunnitelman takaisin valmisteluun. Aluevaltuusto haluaa tarkennuksia konsulttiyhtiö NHG:n tekemiin laskelmiin esitettyjen palveluiden lakkautusten tuomista säästöistä.
Jaa sivu eteenpäin
