Paakkolan veneenlaskupaikka kunnostettiin

Paakkolan Virkistysniemen veneenlaskupaikka on kunnostettu heinäkuun alussa. Kunnostus parantaa veneiden laskun ja noston turvallisuutta sekä sujuvuutta. 

Kaivinkone tasoittamassa veneenlaskupaikan luiskan pohjaa

Veneenlaskuluiskan betonilaattojen alla ollut sepelipeti uusittiin ja laatat asennettiin takaisin paikoilleen. 

”Rantajäät ja vedenpinnan vaihtelu liikuttelevat betonilaattoja. Uusi sepelipeti auttaa pitämään laatat paremmin paikallaan” kertoo Tervolan kunnan vs. rakennusinsinööri Kari Alatossava 

Luiskan alin laatta oli liikkunut ja muodostanut luiskaan porrastuksen. Nyt luiska on tasainen, mikä helpottaa veneiden käsittelyä ja vähentää kuormitusta autoille ja trailereille. 

Veneenlaskupaikan lisäksi kunta on kunnostanut kesän aikana kolme uimarantaa. 

”Tavoitteena on siirtyä kolmen vuoden kunnostussykliin, kunhan kaikki uimarannat on ensin käyty läpi. Sen jälkeen uimarantoja kunnostetaan säännöllisesti yhteistyössä Kemijoki Oy:n kanssa” kertoo tekninen johtaja Janne Pekkarinen. 


Jaa sivu eteenpäin