Seurakuntavaalit ovat keränneet hyvin ehdokkaita Tervolassa
Marraskuun puolivälissä järjestettäviin vaaleihin on asettunut ehdolle ehdokkaita laajalla ikäskaalalla.
”Seurakuntavaalit ovat keränneet Tervolassa mukavasti ehdokkaita. Vältämme tilanteen, että tulisi sopuvaalit”, Tervolan kirkkoherra Sasa Lehtinen luonnehtii vaaleja edeltävää tilannetta.
Marraskuun 15. päivä järjestettävät seurakuntavaalit kiinnostavat Tervolassa ehdokkaita. Ehdolle tulevaan kirkkovaltuustoon on asettunut ehdokkaita kaikista ikäryhmistä.
”Trendi on, että seurakuntavaalit ovat alkaneet kiinnostaa nuoriakin.”
Lehtinen pohtii, että taustalla voivat vaikuttaa nuorten aktivointi sekä äänestysiän lasku. Vaaleissa ehdolle voivat asettua 18 vuotta täyttäneet, mutta äänestämään pääsevät jo 16-vuotiaat. Äänestysikää laskettiin parikymmentä vuotta sitten. Lehtinen kertoo aiemmin vastustaneensa äänestysiän laskua, mutta pyörtäneensä sittemmin kantansa.
Tervolassa kirkkovaltuustoon valitaan 15 jäsentä. Neljän vuoden takaisissa vaaleissa noin neljäsosa Tervolan seurakuntavaaleissa äänioikeutetuista antoi äänensä. Lehtinen kertoo vertailuksi, että esimerkiksi Pohjois-Pohjanmaalla sijaitsevalla Taivalkoskella äänestysprosentti oli 36, mutta esimerkiksi Oulun Tuiran seurakunnassa vain 8.
”Kynnys tulla valituksi ei ole kovin korkea. Kuntavaaleissakin jo pienellä äänimäärällä pääsee valtuustoon ja seurakuntavaaleissa vielä pienemmällä”, Lehtinen toteaa.
Tervolan seurakunta on markkinoinut seurakuntavaaleja paitsi verkkosivuillaan myös Tervola-lehdessä sekä sosiaalisessa mediassa.
Lisää yhteistyötä
Tervolan seurakunnassa on tällä hetkellä 2140 jäsentä. Määrä on noin sata vähemmän kuin viime vaalien aikaan. Tervolassa seurakunnan jäsenmäärä ei kärsi muuttotappiosta, vaan jäsenmäärä on pienentynyt niin sanotusti luonnollisen poistuman kautta.
Lehtinen sanoo, että koko seudun elinvoima vaikuttaa Tervolan seurakuntaan. Tällä hetkellä näkyvissä ei ole suurempia muutoksia.
Moni seurakunta on yhdistynyt tai joutuu harkitsemaan yhdistymistä talouspaineiden edessä. Lehtisen mukaan Tervolan seurakunnan taloustilanne on kohtuullinen, eikä seurakunnalla ole esimerkiksi laajaa ylimääräistä kiinteistömassaa, kuten monella muulla seurakunnalla.
Tervolassa seurakunta on tehnyt yhteistyötä muun muassa Ylitornion seurakunnan kanssa isostoimintaan liittyvissä asioissa. Lehtinen näkeekin, että tulevaisuudessa epämuodollista yhteistyötä toisten seurakuntien kanssa tehdään yhä enemmän.
Ensi vuonna kautensa aloittavien valtuutettujen työpöydälle Lehtinen ei ole vielä kasannut työtehtäviä. Seurakunnan talouden lisäksi valtuutetut ovat mukana vaikuttamassa muun muassa rekrytointeja, seurakunnan kiinteistöjä sekä hautausmaata koskevissa asioissa.
Teksti: Jenni Mehtonen
Jaa sivu eteenpäin
